Παρασκευή, 25 Σεπτεμβρίου 2020

Μητροπολίτες Διδυμοτείχου από το 1821 έως και το 1928

 Το Μάρτιο του 1821 μετά την παραίτηση του Μητροπολίτου Ανθίμου εκλέχτηκε ο πρώην Δρύστας Καλλίνικος. Αναφέρεται ως Διδυμοτείχου μέχρι το Σεπτέμβριο του  1835, οπότε μετατέθηκε στην Αμάσεια.

Στη διαδοχή του ήρθε ο Αβέρκιος, πρωτοσύγκελος Δέρκων, από το 1835 μέχρι τον Αύγουστο του 1841 που μετατέθηκε στην Άρτα.

Τον Αβέρκιο τον διαδέχθηκε ο Βησσαρίων μέχρι την 1/1/1847. Από τις  2/1/1847 έως το 1849 μητροπολίτης ήταν ο Μελέτιος Βυζάντιος και από το 1849 έως το 1860 ο Μελέτιος ο Σίφνιος, που μετά μετατέθηκε στην Κρήτη.

Από το 1860 έως τις16/11/1868 μητροπολίτης ήταν ο Μελέτιος Καβάσιλας. Τον διαδέχθηκε ο Διονύσιος , ο μετέπειτα Πατριάρχης Διονύσιος Ε`, από το 1868 έως την 1/5/1873. Μετά το Διδυμότειχο ο Διονύσιος έγινε μητροπολίτης Αδριανουπόλεως.



Μετά τον Διονύσιο μητροπολίτης Διδυμοτείχου έγινε  ο πρώην Ικονίου Σωφρόνιος που έμεινε έως το 1874. Στις 23 Νοεμβρίου 1874 μετατέθηκε στην Κρήτη. Την ίδια μέρα  επέστρεψε ο Μελέτιος Καβάσιλας έως τις 6/6/1877. Μετά τον Μελέτιο επέστρεψε ο Σωφρόνιος μέχρι τις 12/5/1878, οπότε μετατέθηκε στη Μητρόπολη Νικαίας.

Το 1878 εκλέχθηκε προεδρικώς ο πρώην Καισαρείας Μεθόδιος Αρώνης, που έμεινε στο Διδυμότειχο μέχρι τις 30/4/1893, οπότε μετατέθηκε στη Μυτιλήνη.

Στις 1/5/1893 ανέλαβε ο Φιλόθεος από την Κορυτσά μέχρι το 1896, οπότε μετατέθηκε στη Δράμα.

Το 1896 ανέλαβε ο Κωνσταντίνος Βαφείδης από τη Νικόπολη μέχρι το θάνατό του στις 26/4/1899. 

Στις 8/5/1899 μητροπολίτης έγινε ο Φιλάρετος Βαφείδης, αδελφός του Κωνσταντίνου, πρώην μητροπολίτης Καστοριάς, μέχρι το 1928.




Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου